Loading…

Ambasadori Dugolli jep lajmin e mirë: Asnjë kosovar i vdekur deri tash nga tërmeti në Turqi

  • 30/10/2020 | 18:00

Ambasadori Dugolli jep lajmin e mirë: Asnjë kosovar i vdekur deri tash nga tërmeti në Turqi

Një tërmet i fuqishëm prej 7.0 magnitudë ka goditur të premten brigjet turke, rreth 17 kilometra në brigjet e pjesës perëndimore të Izmirit, i cili u ndje edhe në në Stamboll dhe Athinë.


Ministri i Shëndetësisë i Turqisë Fahrettin Koca ka njoftuar se deri më tani janë katër viktima nga kjo tragjedi, ndërsa në total janë prekur 120 shtetas turq.

Ambasadori i Kosovës në Turqi, Ilir Dugolli, ka konfirmuar për klankosova.tv se deri më tani në mesin e viktimave nuk ka kosovarë.

“Nga komunikimet e gjertanishme fillestare me bashkëkombas tanë në Izmir nuk ka të dhëna për viktima nga radhët e tyre”, tha shkurt ai.

President i Turqisë, Rexhep Erdogan, ka thënë se janë duke bërë të pamundurën për të shpëtuar qytetarët e asaj zone.

“Me të gjitha mjetet e shtetit tonë, ne qëndrojmë pranë qytetarëve tanë të prekur nga tërmeti. Ne morëm masa për të filluar punën e nevojshme në rajon me të gjitha institucionet dhe ministrat tanë përkatës”, ka shkruar Erdogan në Twitter.

Të paktën 20 ndërtesa janë dëmtuar në qytetin turk të Izmirit pas tërmetit të fuqishëm që ndodhi atje.

Disa nga pamjet shkatërruese të xhiruara nga qytetarët kanë filluar të shpërndahen në rrjetet sociale.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë