Loading…

Ambasadori gjerman-Qeverisë Kurti: Është vonuar zbatimi i vendimit të Kushtetueses për Manastirin e Deçanit

  • 01/11/2021 | 10:59

Ambasadori gjerman-Qeverisë Kurti: Është vonuar zbatimi i vendimit të Kushtetueses për Manastirin e Deçanit

Ambasadori i Gjermanisë Jorn Rohde i ka kërkuar Qeverisë së Kosovës që ta zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit, shkruan Gazeta Metro.


Ambasadori i Gjermanisë i është bashkuar thirrjes së raportueses për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, e cila të dielën ka vizituar Manastirin e Deçanit, ku nga atje i ka dërguar mesazh Qeverisë për zbatimin e vendimit të Kushtetueses, e cila ia njeh pronësinë Manastirin.

“Pajtohem plotësisht: Zbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës të vitit 2016 është vonuar prej kohësh siç rikujtoi Gjykata së fundmi. Zbatimi arbitrar i sundimit të ligjit nuk është rruga përpara”, shkroi ambasadori Rohde.

Ndërkohë historianët nga Deçani e kanë kundërshtuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe po ashtu ia këtë kundërshtim ia kanë përcjellur edhe Viola Von Cramon-it. / gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë