Loading…

Ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut: Serbia nuk është aspak e lumtur që njohëm Kosovën

  • 05/02/2021 | 22:00

Ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut: Serbia nuk është aspak e lumtur që njohëm Kosovën

Kreu i Departamentit për Ballkan në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Orian, derisa ka folur lidhur me marrëdhëniet e Israelit me shtetet e Ballkanit në të ardhmen. Derisa po fliste për për njohjen e Kosovës nga ana e Izraelit, Orian tha se Serbia nuk është aspak e lumtur për këtë.


Orian pranoi se njohja e Kosovës nga Izraeli mund t’i dëmtojë marrëdhëniet në mes të Israelit dhe Beogradit në një periudhë afatshkurtër.

“Pa dyshim që Serbia nuk është aspak e lumtur për këtë. Kosova është, siç thonë ata, ‘Jeruzalemi i tyre’. Por ata kanë shumë miq që e njohën Kosovën, nga ne [Izraeli] te Franca dhe Gjermania dhe shumë të tjerë. Po, për një kohë do të jetë më e vështirë pasi Serbia është shumë afër nesh”, ka thënë Dan Orian për themedialine.

Megjithatë, Israeli shpreson se Serbia do t’i përmbushë premtimet e marrëveshjes së nënshkruar në Uashingotn në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Shpresojmë se ata do të përmbushin premtimet e bëra në Uashington. Ata e dinin që ajo ishte pjesë e marrëveshjes, ”shtoi Orian, duke iu referuar, ndër të tjera, ambasadës së premtuar të Serbisë në Jeruzalem.

Kujtojmë se marrëveshja e Uashingonit në mes të Kosovës dhe Serbisë solli një njohje për Kosovën nga Izraeli me premtimin se dy Kosova dhe Serbia do ta vendosin ambasadën e tyre në Jerusalem.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë