Loading…
Amerika bëhet prodhuesi më i madh i naftës në botë, për herë të parë që nga viti 1973
  • 13/09/2018 | 12:06

Amerika bëhet prodhuesi më i madh i naftës në botë, për herë të parë që nga viti 1973

 Amerika është ngjitur në majë të botës për prodhimin e naftës, duke lënë kështu pas Rusinë dhe Arabinë Saudite.


Për herë të parë që nga viti 1973, SHBA’të janë bërë prodhuesit më të mëdhenjë në botë të naftës, këtë e tregojnë rezultatet përfundimtare të publikuara të merkurën nga Departamenti i Energjisë, transmeton gazetametro.net.

“Është një moment historik dhe një përkujtim. Kurr mos dyshoni në industrinë e naftës të Shteteve të Bashkuara”, ka thënë Bob McNally, president i Grupit të Energjisë Rapidan.

Prodhimi i SHBA’ve u rrit shumë në qershor dhe gusht të këtij viti, duke arritur gati 11 milion fuçi në ditë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë