Loading…

Amerika dhe Britania mesazh Kinës e Rusisë para G7: Perëndimi s’ka marrë fund ende

  • 04/05/2021 | 14:22

Amerika dhe Britania mesazh Kinës e Rusisë para G7: Perëndimi s’ka marrë fund ende

Grupi i shtatë shteteve të pasura demokratike do të diskutojnë të martën për mënyrën e ballafaqimit me sfidat e Kinës e Rusisë pa provuar të përmbajnë Pekinin apo të përshkallëzimit të tensioneve me Kremlin sipas dy diplomatët kryesor të grupit, ai amerikan dhe ai britanik, transmeton Gazeta Metro.


“Nuk është qëllimi ynë të provojmë të përmbajmë Kinën apo ta nënshtrojmë atë” tha Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony Blinken, i tha reporterëve të hënën para takimit të parë të ministrave të jashtëm sy më sy të G7 që nga 2019’ta.

Kina ishte fokusi i diskutimeve mëngjesin e të martës ndërsa pasdite biseda do t’i kthehet Rusisë, përfshi përgjigjen ndaj manovrave të trupave në kufirin me Ukrainën dhe burgosjes së kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Mbretëria e Bashkuar këmbëngul për aksion vendimtar nga partnerët e G7 për të mbrojtur demokracitë në kohën kur ndikimi ekonomik të Kinës dhe aktivitetin e dëmshëm që po kërcënon ato.

“Presidenca e G7 është një rast për të shoqëritë e hapura demokratike që të demonstrojnë unitetin në kohën kur është e nevojshme të përballemi me sfidat dhe kërcënimet e përbashkëta” ka thënë Sekretari i Punëve të Jashtme i Mbretërisë së Bashkuar, Dominic Raab.

Të dy krye diplomatët e shteteve me marrëdhënien speciale po përgatisin terrenin për vizitën e parë jashtë shtetit të Joe Biden që prej se mori detyrën: Samiti i G7 në Britani muajin e ardhshëm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë