Loading…
Amerika godet keq Erdogan’in, Turqia në prag të një krize ekonomike katastrofale
  • 10/08/2018 | 17:13

Amerika godet keq Erdogan’in, Turqia në prag të një krize ekonomike katastrofale

Turqia po shkon drejt një krize të madhe ekonomike derisa vlera e lirës pëson ulje rekorde dhe tani presidenti amerikan, Trump, ka folur në Tëitter dhe ka shtuar benzinë në flakë.


Rënia vjen si rezultat i përplasjes në mes të SHBA’së dhe Turqisë, transmeton gazetametro.net

Tensionet kanë filluar për shkak të mbajtjes nga Turqia të pastorit amerikan, Andrew Brunson.

Erdogan është munduar të qetësoje vendin duke bërë thirrje që të mos shqetësohen.

Ndërkohë Trump lajmëroi nëpërmjet Twitter se do të dyfishojë tarifat kundër Turqisë.

”Sapo kam autorizuar dyfishimin e tarifave për aluminim dhe metalin ndaj Turqisë derisa lira turke po bjen në krahasim me dollarin tonë të fortë”, tha Trump. /gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 18/03/2019 | 23:56
...
  • 18/03/2019 | 23:48
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë