Loading…
Amerika në dhimbje, vdes shkrimtari i njohur
  • 23/05/2018 | 10:09

Amerika në dhimbje, vdes shkrimtari i njohur

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj amerikanë, Philip Roth, ka vdekur në moshën 85-vjeçare.


New York Times raportoi se ai ka vdekur nga dështimi i zemrës.

Roth ka shkruar më shumë se 30 libra gjatë karrierës së tij 50-vjeçare, përfshirë klasikët si “Ankesa e Portnoit” dhe “Letra e peshkopit amerikan”, për të cilin fitoi çmimin Pulitzer në vitin 1997.

Më 2012, ai ka thënë se do t’iu japë fund shkrimeve, sepse e ka humbur pasionin për një gjë të tillë.

Libri i tij i fundit “Nemesi” është publikuar në vitin 2010.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë