Loading…

Amerikane, gjermane e turke, njihuni me disa nga armët dhe pajisjet ushtarake të FSK’së

  • 04/01/2022 | 19:51

Amerikane, gjermane e turke, njihuni me disa nga armët dhe pajisjet ushtarake të FSK’së

Ushtria e Kosovës (FSK), ka armë të kalibrit të ndryshëm, ato vijnë nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Belgjika, Turqia, Italia, Britania e Madhe, Austria etj, shkruan Gazeta Metro.


Ushtria e Kosovës (FSK), u formua më 1 janar 2009, pas shpërbërjes së TMK’së (Trupave Mbrojtës të Kosovës). FSK’ja ndodhet në fazën paraprake drejt formimit të një ushtrie plotësisht funksionale dhe përbëhet nga 5000 ushtarë aktivë dhe nga 3000 rezervistë. Me këtë formacion plotësohen parakushtet e bëra në planin e kryenegociatorit të OKB’së Martti Ahtissarit.

Detyrat kryesore të FSK’së janë mbrojtja territoriale, kërkimi dhe shpëtimi, mjetet shpërthyese dhe asgjësimi i materialeve të rrezikshme dhe luftimi i zjarrit. Komandant i FSK’së është gjeneral-llejtënant Bashkim Jashari.

Më 14 dhjetor 2018, parlamenti i Kosovës miratoi transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës efektive menjëherë.

Çdo qytetar i Kosovës mbi moshën 18 vjeç ka të drejtë të shërbejë në Forcën e Sigurisë së Kosovës. Anëtarët aktivë të Forcës së Sigurisë së Kosovës nuk lejohen ligjërisht të kandidojnë, ose të shërbejnë në Kuvendin e Kosovës.

Ushtria e Kosovës, ka armë të kalibrit të ndryshëm, ato vijnë nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Belgjika, Turqia, Italia, Britania e Madhe, Austria etj.

Metro në vazhdim ju sjell disa nga armët sulmuese, pistoletat, snajperët, granata hedhësit, veturat e blinduara që posedon FSK.

Armët sulmuese: 

Heckler & Koch G36

M4A1 carbine

FN Five-seven

Heckler & Koch MP5

M84 9X19MM

Heckler & Koch AG36
M24 7.62x51mm

Automjetet e blinduara:

BMC Kirpi

Otokar Akrep

Otokar Cobra

M1117 Guardian

Humvee

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë