Loading…

Amerikanët të frikësuar: SHBA do të fillojë shumë shpejt luftë me Iranin

  • 22/05/2019 | 09:06

Amerikanët të frikësuar: SHBA do të fillojë shumë shpejt luftë me Iranin

Gjysma e amerikanëve besojnë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë luftën me Iranin vetëm në pak vite. Të paktën kështu tregon një raport i publikuar nga Reuters, transmeton Gazeta Metro.


Qytetarët e Amerikës janë të shqetësuar dhe po e shohin Iranin si një shqetësim për sigurinë e tyre, madje vetëm pak besojnë se nuk do të ketë luftë mes dy vendeve.

Sipas një sondazhi të publikuar nga Reuters, nëse Irani do të sulmonte SHBA’në i pari, 4 në 5 njerëz besojnë se Amerika do t’i kundërpërgjigjej dhe kështu do fillonte lufta.

Ndonëse raportet mes dy shteteve kanë qenë të tensionuara vazhdimisht, gjatë këtij muaji Ëashington dhe Tehran vetëm sa i kanë keqësuar ato.

Presidenti Donald Trump madje, vështirësoi qëndrimin e tij anti-iran dhe rivendosi sanksione për eksportin e vajërave që vijnë nga Irani, kjo një vit pas vendimit të tij që SHBA të largohen nga një marrëveshje nukleare me këtë vend./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 05/08/2020 | 12:57
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë