Loading…

Amerikanja që vizitoi Muzeun Etnologjik në Prishtinë, pas shkrimit të NYT

  • 16/12/2016 | 09:47

Amerikanja që vizitoi Muzeun Etnologjik në Prishtinë, pas shkrimit të NYT

Një turiste amerikane të enjtën ka vizituar Muzeun Etnologjik në Prishtinë, dhe kjo pasi New York Times, kishe shkruar se ky muze është njëri nga pesë vendet që duhet vizituar në kryeqytetin kosovar, shkruan Koha Ditore.

“Prishtina noton në superlativ. Me një popullsi prej 200 mijë banorësh, metropoli i Kosovës është gjithashtu qendër me popullsinë më të re kombëtare në Evropë: mesatarja e moshës së një kosovari është 28 vjeç. Në vorbullën e këtij destinacioni energjik është bulevardi i vetëm për këmbësorë ‘Nënë Tereza’. Pamja nga promenada, e emërtuar sipas murgeshës shqiptare të kanonizuar së fundmi, e përthekuar nga hoteli i periudhës jugosllave ‘Grand Hotel’ dhe Teatrit Kombëtar, është një lëmsh rrugësh të mbushura me kafene, butikë, lokale të modës dhe shkas për një tjetër superlative: lagjja më ‘cool’ në Ballkan”, shkruan NYT.

I pari që përmendet mes vendeve ku duhet të shkojnë vizitorët është “Soma Book Station”, që pasohet me “Tartine”, Muzeun Etnologjik, studioja e disejnatores Yllka Brada dhe përmbyllet me restorantin për vegjetarianë “Babaganush”.

Muzeu Etnologjik në artikullin e “New Tork Times” përshkruhet si vend ku vizitorët mund të kthehen prapa në kohë, në stil e në kulturë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë