Loading…

‘Amnesty International’ takon Thaçin e Mustafën, ngre çështjen e Astrit Deharit

  • 30/11/2016 | 08:08

‘Amnesty International’ takon Thaçin e Mustafën, ngre çështjen e Astrit Deharit

Rasti Dehari ka qenë ndër çështjet për të cilat kanë shprehur interesim edhe përfaqësues të organizatës “Amnesty International”, të cilët të hënën dhe të martën kanë pasur takime me zyrtarë të lartë të Kosovës, përfshirë presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Isa Mustafa.

Siç merr vesh “Koha Ditore”, në takimet e ndara, të zhvilluara të martën, me presidentin Thaçi dhe kryeministrin Mustafa, zëvendësdrejtoresha e “Amnesty International” për Evropë dhe Azi Qendrore, Gauri van Gulik, e shoqëruar nga hulumtuesi për Ballkan, Todor Gardos, ka ngritur edhe çështjen e vdekjes në paraburgim të Astrit Deharit.

 

Veç kësaj, përfaqësuesit e “Amnesty International” ngritën edhe çështjet e krimeve të luftës dhe Gjykatës Speciale, të drejtave të grave, si dhe personave të zhdukur.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe vetë zv.drejtoresha e “Amnesty International”, përmes një postimi të shkurtër në rrjetin social “Twitter”.

 

“Takime produktive me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ngritëm çështjet e krimeve të luftës, të drejtave të grave, të romëve, si dhe për rastin e Astrit Deharit”, ka shkruar Van Gulik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë