Loading…

Ana Brnabic eskalon, i quajti kroatët fashistë

  • 10/09/2019 | 17:36

Ana Brnabic eskalon, i quajti kroatët fashistë

Ndalimi i hyrjes së delegacionit ushtarak që eskaloi në këmbim notash proteste mes dy republikave ish jugosllave, fillimisht të dyja palët refuzuan notat e protestave, tani ka tejkaluar në akuzë për fashizëm nga Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, transmeton Gazeta Metro.


Ajo e vlerësoi se tani kjo nuk ka të bëjë vetëm me një mosmarrëveshje mes dy vendeve, e ktheu kohën prapa duke thirrur se kjo tani është konflikt mes “fashizmit e antifashizmit”.

“Nuk do të hyja në atë valle përsëri pasi mendoj se shërbejnë vetëm për të na habitur e të na largojnë vëmendjen rreth asaj çka ka ndodhur. E ajo çka ndodhi ishte se delegacioni, kadetët tonë, shkuan për të nderur viktimat e Jasenovac, njërit prej krimeve më të mëdha gjatë luftës së dytë botërore në Evropë” Brnabic ju tha gazetarëve nga Luksemburgu

Jo vetëm kaq, Ana Brnabic është e mendimit se kjo ka tejkaluar përmasat e një mosmarrëveshje mes Beogradit e Zagrebit, përkatësisht, Serbisë e Kroacisë, kryeministrja serbe pretendon se ajo po i prin një konflikti kundër fashizmit.

“Ky është konflikt mes fashizmit e antifashizmit” tha ajo.

Delegacionit të Ushtrisë serbe ju ndalua hyrja në Kroaci, ku ishin nisur për të përkujtuar viktimat e kampit të Jasenovcit. Dy shtetet kishin nisur nota proteste dhe të dyja shtetet ballkanase kishin refuzuar të pranonin ato./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë