Loading…

Analisti boshnjak zbulon planet e Vucicit për destabilizimin e rajonit me ndihmën e Rusisë, tregon cili shtet e ka radhën

  • 14/10/2021 | 15:50

Analisti boshnjak zbulon planet e Vucicit për destabilizimin e rajonit me ndihmën e Rusisë, tregon cili shtet e ka radhën

Analisti e gazetari boshnjak, Jasmin Mujanoviq, në një seri cicërimash në Twitter, ka shkruar për planet e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sa i përket destabilizimit të rajonit, të cilat sipas tij kanë nisur në Mal të Zi, Kosovë e do të përfundojnë në Bosnje e Hercegovinë.


Ai madje përmendi se Vuçiqi po nxit tensione në Kosovë – duke theksuar se me një retorikë të tillë do të vazhdojë akoma duke shpresuar se do t’ia arrij qëllimit – përshkallëzimin e situatës jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon, transmeton Telegrafi.

Pas Malit të Zi e Kosovës, Mujanoviq ka dekonspiruar planet e Vuçiqit që me ndihmën e Rusisë të vazhdojë kësaj radhe edhe me Bosnjën e Hercegovinën gjatë muajit nëntor.

Sipas tij, presidenti serb po shfrytëzon politakanin kontrovers të Republikës Serbe në Bosnje, Millorad Dodik, që të shtyjë para agjendën duke shpresuar se do t’i ndërpritet mandati EUFOR-it ( mision ndërkombëtar në këtë shtet)

Mujanoviq shkruan se për një gjë të tillë ata po llogarisin edhe në ndihmën e madhe të Rusisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, duke theksuar se gjatë nëntorit do të vazhdojë kjo “ofensivë” për Bosnjën.

Madje Dodik sipas analistit boshnjak e ka përgatitur terrenin për një krizë sa i përket sigurisë.

Ndryshe pak javë më parë kishte problem e tensione edhe në shtetin e Malit të Zi, kur presidenti i këtij shteti Milo Gjukanoviq, ka deklaruar se përmes kishës ortodokse Serbia me ndihmën e Rusisë po tenton të destabilizoj shtetin e tij dhe rajonin në përgjithësi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë