Loading…

Analisti shqiptar për Kurtin: Kryeministër i rrezikshëm, tezat e tij janë shkatërruese për Kosovën

  • 20/10/2019 | 19:17

Analisti shqiptar për Kurtin: Kryeministër i rrezikshëm, tezat e tij janë shkatërruese për Kosovën

Analisti Henri Çili thotë se ndihet i shqetësuar nga fitorja e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes në Kosovë ,transmeton Gazeta Metro.


Çili thotë se në Kosovë dhe Shqipëri populizmi është i rrezikshëm. E në këtë rast, i predikuar nga Kurti, bashkë me propozimet e tij, është shkatërrues për vendin.

“Mendoj që është regres për kulturën tonë politike, por fatmirësisht është paksa si aksident sepse nuk është rritur shumë në numër votash. Është një kombinim fatkeq me Vjosa Osmanin. Unë do e zgjedhoja vështrimin për të thënë që je në fjalën e pjalmimit nacionalist që po ndodh rreth nesh. Në Greqi kaloi, në Itali po kalon. Ne e kemi të rrezikshëm takimin me populizmin ose ekstremizmin, nëse ai është funksional. Kurti ishte kundër paktit të Ahtisarit, që ishte pakti minimal që të njihej Kosova. Albin Kurti ka qenë kundërshtues për të gjitha proceset deri në mjete guerile për procese që i shërbenin formimit të Kosovës. Në fund Albin Kurti ka qenë totalisht kundër dy proceseve të mëdha për të zgjidhur statusin e saj përfundimtar, që ka qenë koncepiti i asosacionit të komunave dhe idesë për një korrigjim kufijsh të presidentit Thaçi. Të thuash kundër çfarë je, për të mos thënë se çfare je nuk ka sens. Atëherë nëse jemi për status quo-në s’ke thënë sepse të gjithë e duam pavarësinë e plotë, por çështja është që konjuktura ndërkombëtare kërkon një sakrificë, të luash me emocionin e popullit. Po të qeverisësh është një gjë tjetër. Në planin e brendshëm propozimet e Kurtit janë disastroze, ato propozojnë shtetëzime, alternative që jo vetëm janë kundër pikëpamjeve të mia, por nuk i sjellin asgjë nga pikëpamja ekonomike Kosovës”.-u shpreh Çili.

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë u fituan nga Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit. Me 25.81% të votave kryeson Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë. Pas saj vjen Lidhja Demokratike e Kosovës me 25,08%, të votave. E treta në garë rendit PDK-ja me 21, 18% të votave. Zgjedhjet u zhvilluan pa asnjë incident../gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë