Loading…

Analisti ushtarak: Rusia në pritje dhe në frikë nga ofensiva ukrainase e pranverës

  • 26/03/2023 | 14:03

Analisti ushtarak: Rusia në pritje dhe në frikë nga ofensiva ukrainase e pranverës

Duke pritur dhe ndoshta duke u frikësuar nga mbështetja perëndimore për “ofensivën e pranverës” të shumëpritur të Ukrainës, Rusia ka kaluar javët e fundit duke nisur valë pas vale sulmesh në frontin ukrainas, shkruan analisti ushtarak Sean Bell për Sky News.


Përparimi ishte i kufizuar dhe pavarësisht shtatë muajve të luftimeve intensive, qytete si Bakhmuti nuk ranë.

Tani duket se ka arritur një kulm – ritmi i sulmit ka rënë me më shumë se 80 për qind. Grupi i mercenarëve rus të Wagner-it është ende duke bërë përparim të ngadalshëm të dhimbshëm në veri të Bakhmutit, me ushtrinë ruse që po përpiqet të rikuperojë humbjet dhe ka mungesë municionesh dhe idesh.

Momenti ka humbur dhe ushtria ruse ka nevojë për një pauzë operacionale, shkruan Bell. Raportet sugjerojnë gjithashtu se shumë forca ushtarake ruse po ridislokohen, duke i lënë mercenarët në fatin e tyre në Bakhmut, transmeton Telegrafi.

Nëse kjo është e vërtetë, Rusia e kupton se tani duhet ta zhvendosë fokusin e saj nga sulmi në mbrojtje në përgatitje për një kundërsulm të pritshëm ukrainas.

Ukraina gjithashtu pësoi viktima të mëdha. Megjithatë, nëse Ukraina do të çlirojë territorin e saj, çdo ofensivë duhet të jetë e shpejtë dhe vendimtare, në mënyrë që të përfitojë nga lodhja e dukshme e ushtrisë ruse.

Por shumë analistë ushtarakë besojnë se Ukraina do të luftojë për ta dëbuar Rusinë nga Donbasi dhe Krimea, kështu që çfarë do të kërkojë të arrijë ofensiva e Ukrainës? Të zhvendoset vija e frontit në lindje? Thyhet ura midis Krimesë dhe Donbasit?

Çdo ofensivë, edhe nëse është e suksesshme, përfundimisht do të konsumohet, dhe sigurisht para çlirimit të gjithë territorit të Ukrainës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë