Loading…

Andin Hoti: Masakra në Reçak tregon fytyrën e vërtetë të Serbisë

  • 15/01/2022 | 12:24

Andin Hoti: Masakra në Reçak tregon fytyrën e vërtetë të Serbisë

Kryetari i delegacionit të Kosovës për bisedime për persona të zhdukur Andin Hoti deklaroi sot se masakra e kryer nga forcat serbe në Reçak më parë tregon më së miri fytyrën e vërtetë të shtetit të Serbisë.


Pas homazheve në 23-vjetorin e masakrës në Reçaku, Hoti ka thënë se Serbia edhe sot e kësaj dite nuk po tregohet e gatshme për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur nga kjo masakër.

Hoti: Masakra në Reçak tregon fytyrën e vërtetë të Serbisë

“Ne jemi këtu për të kujtuar masakrën në Reçak, masakër që është e ndërkombëtarizuar për krimet serbe në Kosovë dhe kjo tregon më së miri fytyrën e aparatit serb, fytyrën e kriminalizuar të tyre dhe fatkeqësisht ne sot ende kemi një person të zhdukur nga kjo masakër dhe 23 vjet më pas Serbia nuk është e gatshme as në këtë masakër që është kaq e ndërkombëtarizuar, të tregojë humanizmin e saj për të zbardhur fatin e personave të zhdukur që është edhe këtu një person”, tha ai.

23 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, banorët e Reçakut të Shtimes u zgjuan herët në mëngjes nga krismat e armëve që ishin bërë të zakonshme në atë periudhë të luftës.

Atë ditë në këtë fshat, që ndodhet rreth 30 kilometra larg Prishtinës, forcat policore dhe ushtarake serbe vranë 45 civilë shqiptarë. Kjo ngjarje, ishte cilësuar si masakër edhe nga shefi i atëhershëm i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker.

Presidenti i SHBA-së Bill Clinton përmes një video-mesazhi dënoi vrasjen e civilëve shqiptarë duke thënë se kjo ngjarje ishte një veprim vrasjeje e qëllimshëm dhe pa dallim, i krijuar për të mbjellë frikë në mesin e popullit të Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë