Loading…

Anëtarësimi në Interpol, sfidë për diplomacinë kosovare

  • 07/08/2017 | 08:10

Anëtarësimi në Interpol, sfidë për diplomacinë kosovare

Në shtator të këtij viti, në mbledhjen vjetore të Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit, veç të tjerash, do të votohet edhe për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.


Kjo, pasi që në qershor të këtij viti Komiteti Ekzekutiv i Interpolit e ka pranuar kërkesën e Kosovës, duke e futur kështu në agjendë të organit më të lartë vendimmarrës të kësaj organizate, në Asamblenë e Përgjithshme, shkruan sot Koha Ditore.

Në mbledhjen që do të mbahet në Pekin të Kinës, prej 26 deri me 29 shtator, Kosovës i duhen 2/3 e gjithë përfaqësuesve prezentë të gjithsej 190 shteteve sa janë anëtare në këtë organizatë.

Kjo gjë ka mobilizuar institucionet e Republikës së Kosovës. Ditë më parë në mbledhjen e rregullt të Qeverisë është votuar nisma për aderimin e Republikës së Kosovës në Interpol. Në këtë mbledhje, kryeministri në detyrë, Isa Mustafa, duke theksuar rëndësinë e të qenit pjesë e kësaj organizate, është shprehur optimist rreth anëtarësimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë