Loading…
Angela Merkel zgjidhet Kancelare e Gjermanisë për mandatin e katërt
  • 14/03/2018 | 11:16

Angela Merkel zgjidhet Kancelare e Gjermanisë për mandatin e katërt

Angela Merkel është rizgjedhur me shumicë votash për herë të katërt në krye të qeverisë gjermane, shkruan Deutsche Welle, transmeton Gazeta Metro.

63 vjeçarja është rizgjedhur Kancelare me vetëm 9 vota diferencë, pasi 315 deputetë votuan kundër, kundrejt 364 sosh që ishin pro.

Ky votim dhe kjo zgjedhje i jep fund pritjes prej 171 ditësh që Gjermania mbeti pa qeveri, që prej zgjedhjeve të 24 shtatorit 2017.

Pas votimit, Merkel shkoi drejt pallatit Bellevue në Berlin ku do të betohet para Presidentit të Gjermanisë, Frank-Ëalter Steinmeier.

Partia e Merkel fitoi zgjedhjet në Gjermani me 33 përqind të votave, para SDP’së me 20.5 përqind. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë