Loading…

Anglia dhe SHBA’ja kualifikohen në fazën tjetër, do të përballen me këto kombëtare

  • 29/11/2022 | 22:04

Anglia dhe SHBA’ja kualifikohen në fazën tjetër, do të përballen me këto kombëtare

Anglia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë dy kombëtaret që kualifikohen për në fazën eliminuese të Kupës së Botës nga grupi B, transmeton Gazeta Metro.


SHBA’ja shënoi fitore me rezultat minimal 0-1 kundër Iranit, ku golin e vetëm e realizoi në minutën e 38’të anësori, Christian Pulisic.

Ai pas një aksioni të jashtëzakonshëm nuk e pati shumë të vështirë të realizoi me portën e zbrazur.

Ndërkaq, te amerikanët sonte pësuan dëmtim tre futbollistët e formacionit titullar, Christian Pulisic, Weston McKennie dhe Joshua Sargent.

Në anën tjetër, Anglia pa shumë probleme triumfoi kundër Uellsit me rezultat 0-3. Golat për ‘Tre Luanët’ i realizuan Marcus Rashford (50′, 68′) dhe Phil Foden (52′).

Tani, në raundin e 1/16 skuadra e udhëhequr nga Gareth Southgate do të ndeshet me Senegalin, kurse SHBA’ja do të ketë përballë Holandën.

Kësisoj, Anglia e përfundon fazën e grupeve në pozitën e parë me shtatë pikë, dy pikë më shumë se SHBA’ja në vendin e dytë, gjersa Irani në vendin e tretë me po aq pikë dhe Uellsi e fundit me një pikë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë