Loading…

Anglia edhe pas Brexit, vazhdon ta ndotë Evropën

  • 12/01/2021 | 14:31

Anglia edhe pas Brexit, vazhdon ta ndotë Evropën

Mbretërinë e Bashkuar do të vazhdojë të transportojë mbetje plastike në vendet e varfëra, Rregullorja pas Brexit nuk përputhet me rregullat e reja të BE për të trajtuar ndotjen e oqeanit, pavarësisht se Mbretëria e Bashkuar është prodhuesi më i madh i mbeturinave plastike në Evropë, transmeton Gazeta Metro.


Britania e Madhe është akuzuar se nuk ka respektuar premtimin e saj për të frenuar dërgesat e mbetjeve plastike në vendet në zhvillim, pasi doli që rregulloret e reja të Britanisë pas Brexit janë më pak të rrepta sesa ato të vendosura nga BE.

Nga 1 janari, transportimet e mbetjeve plastike të pa renditura nga BE në vendet jo-OECD u ndaluan. Por Britania do të vazhdojë të lejojë eksportimin e mbetjeve plastike në vendet në zhvillim, pavarësisht nga një angazhim i partisë Tory për ndalimin e praktikës dhe premtimeve të mos regresionit të standardeve mjedisore pas Brexit.

Rregulla të reja për të trajtuar ‘perëndimin e egër’ të mbetjeve plastike të hedhura në vendet e varfëra. Eksportet në Mbretërinë e Bashkuar tani do të bëhen nën një sistem të ri të ‘pëlqimit paraprak të informuar’, sipas të cilit importuesi duhet të pranojë të pranojë mbeturinat dhe ka mundësinë t’i refuzojë ato.

Britania është një nga prodhuesit më të mëdhenj të mbetjeve plastike në botë, e dyta vetëm në SHBA. Ajo eksporton rreth dy të tretat e mbetjeve të saj plastike. Ndalimi i BE-së dhe rregulloret e reja të Mbretërisë së Bashkuar u nxitën nga rregullat ndërkombëtare, nën konventën e Bazelit, për të trajtuar tregtinë globale të plastikës, e cila ka parë kombet e pasura të hedhin mbeturina plastike të ndotura në ato më të varfra. Rregulloret hynë në fuqi këtë muaj. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë