Loading…

Anketa: Shumica e serbët nuk janë të gatshëm të sakrifikohen për Kosovën

  • 19/04/2018 | 22:54

Anketa: Shumica e serbët nuk janë të gatshëm të sakrifikohen për Kosovën

Shumica e qytetarëve të Serbisë e dëshirojnë  Kosovën në kuadër të shtetit të tyre, por shumica e të anketuarve nuk janë të gatshëm të sakrifikohen për Kosovën, nëse ky do të ishte kushti për zgjidhjen e statusit përfundimtar, sipas një ankete të kompanisë  Ipsos Strategic.


Gjysma e qytetarëve thanë se i përcjellin zhvillimet në Kosovë, ndërsa gjysma tjetër tha se nuk i përcjellë fare. Shumica e tyre nuk janë të gatshëm personalisht të sakrifikojnë, nëse ky do të ishte kush për zgjidhje, transmeton GazetaMetro.net

Drejtori i IPSOS, ka thënë se ka një konfuzitet të madh në mesin e banorëve lidhur me çështjen e Kosovës.

Srdjan Bogosavljevic tha se ndërmjet 15-20 përqind të qytetarëve janë për ndarjen, duke siguruar të drejtat për serbët që do të mbeteshin në Kosovë.

Ai vlerësoi se tema e Kosovës nuk renditet në nivelin më të lartë, kur flitet për temat të cilat qytetarët e konsiderojnë të rëndësishme.

Bogosavljevic tregoi se 22 përqind e serbëve zgjedhën opsionin se duhet hequr Kosova nga preambula e Kushtetutës së Serbisë, ndërsa 26 përqind se ajo duhet të mbetet, ndërsa 36 përqind nuk janë të vendosur. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë