Loading…

Ankthi mund t’ju dëmtojë: Shihni 6 metodat që ekspertët sugjerojnë për ta menaxhuar

  • 31/05/2023 | 08:42

Ankthi mund t’ju dëmtojë: Shihni 6 metodat që ekspertët sugjerojnë për ta menaxhuar

 Ankthi i referohet një ndjenje frike, shqetësimi ose shqetësimi që shpesh shoqërohet me simptoma fizike si rritja e rrahjeve të zemrës, frymëmarrje e shpejtë, shqetësim dhe probleme me përqendrimin, transmeton Gazeta Metro.


Ankthi është përgjigje e natyrshme e trupit ndaj stresit dhe mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm duke përfshirë gjenetikën, faktorët mjedisorë dhe kiminë e trurit. Trajtimi i ankthit bëhet me qasje të ndryshme.

Terapia konjitive dhe e sjellës (CBT) është një nga qasjet që përdoret më së shumti dhe duke qenë se ka pasur një efekt të jashtëzakonshëm. Medikamente të tilla si ilaqet kundër depresionit gjithashtu mund të përshkruhen për probleme më të rënda.

Përveç terapisë psikologjike, luftoni më shumë ankthin edhe në këto 6 mënyra:

1. Qëndroni aktiv: Angazhimi në ushtrime të rregullta mund të ndihmojë në largimin e vëmendjes nga mendimet që shkaktojnë ankth dhe lirimin e neurokimikeve që nxisin relaksimin, si serotonina dhe GABA.

2. Hiqni dorë nga alkooli: Konsumimi i alkoolit mund të përkeqësojë simptomat e ankthit dhe reduktimi ose eliminimi i marrjes së alkoolit mund të përmirësojë ankthin dhe depresionin.

3. Konsideroni të lini duhanin: Nikotina dhe kimikatet e tjera në cigare mund të ndryshojnë rrugët në tru të lidhura me ankthin, kështu që lënia e duhanit mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të ankthit.

4. Kufizoni marrjen e kafeinës: Kafeina mund të shkaktojë nervozizëm dhe nervozizëm dhe mund të përkeqësojë çrregullimet e ankthit. Reduktimi i kafeinës ose eliminimi i saj nga rutina juaj mund të përmirësojë ndjeshëm simptomat e ankthit.

5. Jepini përparësi pushimit të mirë gjatë natës: Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor për një shëndet të mirë mendor. Vendosja e një rutine të rregullt të gjumit, krijimi i një ambienti të rehatshëm gjumi dhe shmangia e stimuluesve para gjumit mund të nxisë një gjumë më të mirë dhe të zvogëlojë ankthin, siç raporton Healthline.

6. Hani ushqim të ekuilibruar: Ushqimi i duhur luan një rol në rregullimin e humorit. Shmangia e ushqimeve të përpunuara, qëndrimi i hidratuar dhe konsumimi i një diete të ekuilibruar të pasur me karbohidrate komplekse, fruta, perime dhe proteina pa yndyrë mund të mbështesë mirëqenien mendore. Përderisa këto ilaçe natyrale mund të ndihmojnë me ankthin, është gjithmonë më mirë të kontaktoni me një ekspert të kujdesit shëndetësor, si një psikoterapist, terapist ose mjek, për një ekzaminim të plotë dhe plan të individualizuar të trajtimit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë