Loading…

Ansambli ‘Shota’ shpalosë veshjet kombëtare në ekspozitën e veçantë

  • 18/04/2017 | 21:16

Ansambli ‘Shota’ shpalosë veshjet kombëtare në ekspozitën e veçantë

Në mesin e veshjeve ku kishte veshje nga Rugova, veshje nuse-allaturk, veshje nga Hasi, Podguri, Karadaku, Drenica dhe krahina të tjera, veshja me xhubletë ishte veshja më e vjetra e ekspozuar e cila datonte nga shekulli XVIII.


Etnologjia deri më sot ka njohur rreth 5000 tipe e variante elementesh të cilat janë të gropuara sipas gjinisë dhe moshës, si dhe 140 forma të ndryshme të veshjeve shqiptare, të cilat e kanë të ruajtur zanafillën e tyre në kontekstin etnografik, një pjesë e të cilave që nga koha e moçme ilire.

vegan-wedding-cake-amy-beck-cake-design-five-tiers-0317_horiz

Kështu Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, kishte një dëshirë të kamotshme që të krijojë një ekspozitë të përhershme në të cilën do të ruheshin veshje të tilla kombëtare, por edhe një pjesë e historisë së vetë ansamblit. Një pjesë e kësaj ëndrre është realizuar sot me hapjen e ekspozitës së përhershme të veshjeve e cila përmban 15 veshje kombëtare, shkruan KultPlus

20170418201203993Hapja e ekspozitës nga Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” u bë sot në kuadër të Ditës Botërore të Trashëgimisë.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë