Loading…

Anthony Joshua emëron trajnerin e ri para meçit me Jermaine Franklin

  • 07/02/2023 | 17:04

Anthony Joshua emëron trajnerin e ri para meçit me Jermaine Franklin

Anthony Joshua ka emëruar Derrick James si trajnerin e tij të ri për luftën e rikthimit në peshën e rëndë kundër Jermaine Franklin më 1 prill.


Boksieri britanik ndau rrugët me Robert McCracken pas humbjes së tij të parë ndaj Usyk në shtator 2021 dhe filloi bashkëpunimin me Robert Garcia për të ndryshuar stilin e tij të luftës në revansh. Megjithatë, ai humbi pas një vendimi të ngushtë në takimin e dytë në gusht.

Joshua që atëherë ka udhëtuar në ShBA dhe do të punojë me James, i cili krenohet me një listë talentuar boksierësh si kampionin e unifikuar Errol Spence Jr dhe kampionin e padiskutueshëm Jermell Charlo. Amerikani ka fituar më parë çmimin e Trajnerit të Vitit të Ring Magazine në 2017 dhe gjithashtu është vlerësuar për arritjet e tij nga WBC në 2020.

James është i njohur për stërvitjen e luftëtarëve të tij për të qenë agresivë dhe për të marrë çdo herë nokaute gjatë përballjeve, gjë që Joshua e ka kërkuar në duelet e tij të fundit.

AJ do të kërkojë të rindezë stilin e tij të pamëshirshëm të luftës, stil ky që e pa atë të ngjitej në krye të boksit.

Kur u pyet për përvojën e tij me Joshua në palestër deri më tani, James zbuloi se ishte i impresionuar nga boksieri i peshave të rënda: “Po, ai (përshtatet me stilin agresiv në duele). Ai nuk dëshiron të ndalet. Me të vërtetë u impresionova. Ishte fantastike ta shikoja”.

Anthony Joshua me trajnerin e ri Derrick James

“Por, e pashë mënyrën se si do të punonim. Ai është një nxënës i mirë. Çdo luftëtar që ka një trajner të ri, ka të bëjë me manovrimin dhe arritjen e nivelit të lartë, atje ku vërtet e dini se çfarë po bën – përpara se të shkoni në disa luftime të mëdha. Kjo është pjesa më e rëndësishme për Joshuan”.

Joshua zgjodhi të ndante rrugët me trajnerin McCracken pasi u kritikua për strategjinë e tij konservatore në humbjen e tij të parë ndaj Usyk.

Pavarësisht zhvendosjes në kampusin e Universitetit Loughborough, ai nuk ishte në gjendje të ndryshonte strategjinë e luftimit, edhe se tregoi disa shenja përmirësimi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë