Loading…

Antoni Gramshi në ‘Letra nga Burgu’: E dashura Tatianë fajtori ka të drejtë për dënim

  • 13/10/2020 | 20:40

Antoni Gramshi në ‘Letra nga Burgu’: E dashura Tatianë fajtori ka të drejtë për dënim

‘Letra nga Burgu’ ishin një seri esesh të shkruara nga marksisti italian Antonio Gramshi. Gramshi u burgos nga regjimi Fashist Italian në 1926. Fletoret ishin shkruar midis viteve 1929 dhe 1935. Miku i tij, Piero Sraffa, kishte furnizuar autorin me mjetet e shkrimit dhe fletoret.


Gramsci  lindi në Ales, në provincën e Oristano, në ishullin e Sardenjës, i katërti nga shtatë djemtë e Francesco Gramsci (1860–1937) dhe Giuseppina Marcias (1861–1932). Gramsci i moshuar ishte një zyrtar i një niveli të ulët i lindur në qytetin e vogël Gaeta, në provincën e Latina (në rajonin e Italisë Qendrore të Lazios), në një familje të pasur nga rajonet e Italisë Jugore të Campania dhe Kalabrisë dhe ishte me prejardhje arbëreshe (italo-shqiptare). Vetë Antonio Gramsci besonte se familja e babait të tij nuk ishte larguar nga Shqipëria deri në 1821. Origjina shqiptare e familjes së babait të tij dëshmohet në mbiemrin Gramsci, një formë e italizuar e Gramshit, që buron nga emri i Gramshit, një qyteti të vogël në Shqipërinë qendrore-lindore.  Nëna e Antonio Gramsci i përkiste një familje sardele pronarësh nga Sorgono (në provincën e Nuoro). Vështirësitë dhe problemet financiare të të moshuarit Gramsci me policinë e detyruan familjen të lëvizte nëpër disa fshatra në Sardenjë derisa të vendoseshin përfundimisht në Ghilarza.

Në 1898, Francesco u dënua për përvetësim (vjedhje) dhe u burgos, duke e ulur familjen e tij në skamje. Të riut Antonio iu desh të braktiste shkollimin dhe të punonte në punë të ndryshme të rastësishme deri në lirimin e babait të tij në 1904. Si një djalë, Gramsci vuante nga probleme shëndetësore, veçanërisht një keqformim i shtyllës kurrizore që i ndaloi rritjen (gjatësia e tij e rritur ishte më pak se 152.4 centimetra) dhe e la atë të mbërthyer seriozisht. Për dekada, u raportua se gjendja e tij kishte qenë për shkak të një aksidenti në fëmijëri, por kohët e fundit është sugjeruar se ishte për shkak të sëmundjes Pott, një formë e tuberkulozit që mund të shkaktojnë deformim të shtyllës kurrizore. Gramsci gjithashtu u mundua nga çrregullime të ndryshme gjatë gjithë jetës së tij.

Ai shkroi më shumë se 30 fletore dhe 3,000 faqe historie dhe analiza gjatë burgimit të tij. Megjithëse janë shkruar në mënyrë jo sistematike, fletoret e Burgut konsiderohen si një kontribut shumë origjinal në teorinë politike të shekullit të 20-të. Gramshi nxori njohuri nga burime të ndryshme – jo vetëm marksistë të tjerë, por edhe mendimtarë të tillë si Niccolò Machiavelli, Vilfredo Pareto, Georges Sorel dhe Benedetto Croce.

Fletoret e tij përfshijnë një gamë të gjerë temash, përfshirë historinë italiane dhe nacionalizmin, Revolucionin Francez, Fashizmin, Taylorizmin dhe Fordizmin, shoqërinë civile, folklorin, fenë dhe kulturën e lartë dhe popullore.

Fletoret u futën jashtë burgut në vitet ’30. Ato nuk u botuan deri në vitet 1950 dhe u përkthyen për herë të parë në anglisht në vitet 1970, nga poeti dhe folkloristi skocez Hamish Henderson.

Aninio Gramshi vdiq në prill të vitit 1937.

Më poshtë ju sjellim një paragraf të ‘Letra nga Burgu’.

Shumë e dashura Tatianë,  

I mora letrat dhe kartolina e tua. E vura përsëri buzën në gaz kur mendova idenë e çuditshme që paske formuar ti për gjendjen time në burg. Nuk di a i ke lexuar veprat e Hegelit, i cili ka shkruar se “fajtori ka të drejtë për dënim”. Pak a shumë ti më kujton mua sikur jam një njeri që kërkoj me këmbëngulje të kem të drejtë të vuaj, të therorizohem, të mos më hiqet qoftë edhe për një sekondë ndonjë pjesë e dënimit tim.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë