Loading…

Aplikacioni që ndihmon të verbërit (Video)

  • 21/02/2017 | 17:36

Aplikacioni që ndihmon të verbërit (Video)

Një inxhinier Australian e ka projektuar një aplikacion i cili do të jetë shumë në ndihmesë të njerëzve të verbër.


Funksioni i tij është shumë i lehtë, vetëm duhet të shtypni një pullë në mes dhe pastaj zëri i incizuar në të ju tregon se çfarë objekti keni përpara vetëvetes.

Aplikacioni quhet “Aipoly” dhe mund të identifikojë përafërsisht rreth 1000 objekte. Aplikacioni mund të flasë në shtatë gjuhë të botës si dhe gjithashtu mund të identifikojë edhe ngjyrat. Për momentin aplikacioni është pa pagesë për tu ngarkuar në telefon./gazetametro.net


Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë