Loading…

Apple vendos të zhvillojë vetë teknologjinë celulare 5G

  • 25/11/2021 | 08:09

Apple vendos të zhvillojë vetë teknologjinë celulare 5G

Apple ka planifikuar të bashkëpunojnë me Taiwan Semiconductor Manufacturing Co për të prodhuar modemët 5G për iPhone e ardhshëm.


Gjiganti i iPhone do të përdorë teknologjinë 4-nanometër të TSMC që ende nuk është implementuar në asnjë produkt komercial. Si duket modemi 5G i iPhone është dizajnuar dhe testuar me 5nm përpara se të kalojë në 4-nanometër në 2023.

Kalimi i Apple në dizajnet e veta të modemëve ishte hapi i radhës i pritshëm i kompanisë. Aktualisht gjiganti Amerikan i blen modemët nga Qualcomm që është lider në industri dhe ka prodhuar këto modem për tërë linjën iPhone 13.

Në 2019-ën Apple vendosi të blejë divizionin e modemëve 5G të Intel. Po atë vit Qualcomm dhe Apple arritën një marrëveshje duke i dhënë fund përplasjeve në gjykata për këtë çështje dhe Qualcomm mori më shumë se 4 miliardë dollarë si pasojë e saj.

TSMC është prodhuesi i çipeve Apple A dhe M1. Sipas raportit të Nikkei qindra inxhinierë të TSMC po punojnë së bashku me Apple në SHBA. iPhone 2022 pritet të kenë procesorët 4-nanometër ndërsa në 2023 3-nanometër. /PCWorld Albanian

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë