Loading…

Arabia Saudite u jep fund masave kufizuese me 21 qershor, përveç në Mekë

  • 26/05/2020 | 13:33

Arabia Saudite u jep fund masave kufizuese me 21 qershor, përveç në Mekë

Arabia Saudite do të fillojë të lehtësojë kufizimet e lëvizjes dhe udhëtimit këtë javë, më shumë se dy muaj pasi morën masa të rrepta për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.


Kufizimet do të ngrihen në tre faza, duke arritur kulmin në një shtetrrethimi plotësisht duke përfunduar – me përjashtim të qytetit të shenjtë të Mekës – nga 21 qershor, agjensia shtetërore e lajmeve raportoi në një deklaratë herët të martën (26 maj).

Pelegrinazhet e Haxhit dhe Umres – të cilat tërheqin miliona udhëtar nga e gjithë bota – do të mbeten të pezulluara deri në njoftimin e mëtejshëm. Mbretëria deri më tani ka regjistruar 74.795 raste të Covid-19 me 399 vdekje. Më shumë se 2,000 raste ende raportohen çdo ditë.

Xhamitë mund të mbajnë lutjet edhe një herë, duke iu nënshtruar masave të distancimit shoqëror dhe higjenës, përveç në Mekë, ku kufizimet do të qëndrojnë.

Qytetarëve do t’u kërkohet të mbajnë maska ​​në publik dhe të vazhdojnë masat higjienike dhe distancuese sociale pas 21 qershorit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë