Loading…

Arkeologët gjetën tualetin 2700 vite të vjetër, në një pallat në Jerusalem

  • 05/10/2021 | 20:12

Arkeologët gjetën tualetin 2700 vite të vjetër, në një pallat në Jerusalem

Gjetja e jashtëzakonshme hedh dritë për jetën luksoze të mbretërve biblik të Judeas , transmeton Gazeta Metro.


Ata që kanë jetuar në atë pallat të mrekullueshëm të asokohe e kanë gëzuar edhe atë luks. Nuk dihet nëse ishte ndonjë prej mbretërve biblik, apo ndoshta një prej elitave.

Cilitdo që të ishin ata banorë të strukturave luksoze të zbuluara nga arkeologen në lagjen e sotme Armon Hanatziv, ata kishin një privilegj unik: një tualet privat luksoz.

Ky objekt ishte zbuluar rishtas nga gërmimet e autoriteteve të antikës në qytetin e Jerusalem, e që u hapën para se të niste ndërtimi i një kompleksi të ri turistik kanë njoftuar autoritetet izraelite.

Vetëm rrënojat e pallatit kanë shpëtuar por gjatë gërmimeve arkeologët ranë disa artefakte që ofrojnë një ide të statusit të lartë të kësaj ndërtese, përfshi mbetjet e shkëmbinjve të dekoruar dhe kolona të vogla. Një kopsht i pasur ishte mbjellë përreth tualetit.

Gjatë kësaj periudhe Jerusalemi ka arritur maksimumin e madhësisë, edhe për shkak të fluksit nga mbretëria fqinje e Izraelit që ra pas pushtimit asirian./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë