Loading…

Arkitekturë e mahnitshme e xhamive në Iran

  • 03/01/2017 | 23:40

Arkitekturë e mahnitshme e xhamive në Iran

Një fotograf italian ndenji një muaj në Iran për të parë se si shkenca dhe matematika janë përdorur për të ndërtuar godinat islamike në këtë vend.


Pasi lexoi një artikull mbi arkitekturën perse, Massimo Rumi u fiksua me idenë për të parë Iranin.

Udhëtimin e nisi në nëntor të vitit të kaluar dhe fillimisht kishte si qëllim që të qëndronte 10 ditë në Iran, por mikpritja e vendasve bëri që ai të qëndronte më gjatë.

Gjatë kësaj kohe, fotografi vizitoi xhamitë më të vjetra dhe më të mrekullueshme.

“Gjithmonë kam dashur të vizitoj Iranin. Jo vetëm për të admiruar përzierjen e pabesueshme të ngjyrave dhe gjeometrinë e ndërtesave iraniane, por edhe për të mësuar
më shumë mbi një nga qytetërimet më të vjetra të botës”, thotë Rumi.

shiraz4

1483436834_xhami1

1483436846_xhami2

1483436855_xhami3

1483436869_xhami4

1483436878_xhami5

1483436885_xhami6

1483436894_xhami7

1483436903_xhami8

shiraz_nasiralmolk_pink_mosque_entrance

1415957129889_wps_9_xnasir_al_mulk_old_panora

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë