Loading…

Armëpushimi mes Azerbajxhanit dhe Armenisë: Armenët futen brenda parlamentit, nisin përleshjet

  • 10/11/2020 | 08:21

Armëpushimi mes Azerbajxhanit dhe Armenisë: Armenët futen brenda parlamentit, nisin përleshjet

Argumentet dhe përleshjet kanë shpërthyer në parlamentin e Armenisë ndërsa protestuesit e zemëruar në një marrëveshje armëpushimi me Azerbajxhanin morën kontrollin e dhomës së saj për të denoncuar udhëheqjen e vendit, transmeton Gazeta Metro.


Qindra njerëz mësynë ndërtesën në kryeqytetin Jerevan pasi kryeministri Nikoll Pashinian urdhëroi t’i jepte fund gjashtë javësh luftimeve me Azerbajxhanin për rajonin e Nago-Karabakut.

Pashinian tha në Facebook se ai nënshkroi një marrëveshje me presidentët e Azerbajxhanit dhe Rusisë për të ndalur luftimet që kanë ndezur që nga fundi i shtatorit.

Disa mijëra njerëz kanë frikë se kanë vdekur që kur filloi konflikti në 27 shtator, në territorin e shkëputur – i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por i populluar dhe i kontrolluar nga armenët etnikë.

Ai shkroi se vendimi ishte “jashtëzakonisht i dhimbshëm për mua personalisht dhe për njerëzit tanë”.

Ai shtoi: “Vendimi merret bazuar në analizat e thella të situatës luftarake dhe në diskutim me ekspertët më të mirë të fushës.

“Kjo nuk është fitore por nuk ka humbje derisa ta konsideroni veten të mundur.

“Ne kurrë nuk do ta konsiderojmë veten të mundur dhe kjo do të bëhet një fillim i ri i një epoke të unitetit dhe rilindjes sonë kombëtare.”

Menjëherë pas njoftimit, mijëra njerëz u drejtuan në sheshin kryesor të Jerevanit për të protestuar mbi marrëveshjen, shumë duke bërtitur, “Ne nuk do të heqim dorë nga toka jonë!”

Disa prej tyre hynë në ndërtesën kryesore të qeverisë, duke thënë s po kërkonin  Pashinian, i cili me sa duket ishte larguar.

Ndërkohë Azerbajxhanasit janë parë duke festuar në rrugët e Baku.

Rajoni i Nagreb-Karabahut ka qenë nën kontrollin e forcave etnike armene të mbështetura nga Armenia që nga viti 1994. Njoftimi i Pashinian erdhi pasi forcat Azerbajxhanase pushtuan qytetin strategjikisht të rëndësishëm të Shushit.

Udhëheqësi i Nago-Karabakut Arayik Harutyunyan tha se armëpushimi ishte i pashmangshëm.

Presidenti rus Vladimir Putin tha në një deklaratë se gati 2,000 roje ruse të paqes do të vendosen përgjatë vijës së frontit në Nago-Karabak pas marrëveshjes.

Ai tha se shpresonte që “do të vendoste kushtet e nevojshme për zgjidhjen afatgjatë dhe në shkallë të plotë të krizës”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë