Loading…

Ndalohen 5 aktivistë të Vetëvendosjes

  • 15/11/2016 | 12:05

Ndalohen 5 aktivistë të Vetëvendosjes

Janë shoqëruar në stacionin policorë 5 aktivistë të Vetëvendosjes për aksionin “Drejtësi për Astritin”.

Në deklaratën e publikuar Lëvizja Vetëvendosje deklaroi se Policia e Kosovës po mbanë në stacionin policor në Besianë pesë aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

Ata janë: Nurije Demaliaj, Nol Nushi, Blerim Maqestena, Arbër Sfishta dhe Kreshnik Gega u shoqëruan për në polici pasi kishin bërë grafite që kërkojnë drejtësi për aktivistin Astrit Dehari që vdiq në burg më 5 nëntor 2016.

Sipas tyre ky sistem që e ka burgosur Astritin pa asnjë fakt është i njëjti që ende nuk e ka bërë askënd të japë përgjegjësi për vdekjen e Astritit brenda institucionit të sigurisë.

“Po ky sistem sot, po do që t‘i heshtë zërat që kërkojnë drejtësi për Astritin. Por kjo kërkesë nuk mund të anulohet sepse po kërkohen anekënd Kosovës. Qytetarët nuk mund të pajtohen me padrejtësinë e vdekjes së Astritit dhe me faktin që ende askush nuk ka dhënë përgjegjësi. ‘Drejtësi për Astritin’ është thirrja jonë e pareshtur deri në realizimin e saj si kërkesë.”, kanë thënë ata.

Arrestimi i aktivistëve sot nga Vetëvensosje u pa si skandal i radhës i këtij pushteti. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë