Loading…

Arrestohet infermieri, ja çfarë bënte në vend të vaksinimit

  • 13/01/2022 | 08:34

Arrestohet infermieri, ja çfarë bënte në vend të vaksinimit

Një infermier është arrestuar në Itali, i akuzuar se ka ofruar vaksina të rreme për të ndihmuar njerëzit të mashtrojnë sistemin e lejeve shëndetësore të vendit.


Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, burri, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, dyshohet se pretendoi se kishte injektuar të paktën 45 persona, por në fakt e hodhi vaksinën në kosh.

Katër bashkëpunëtorë të dyshuar janë vendosur gjithashtu në arrest shtëpiak pasi policia zbuloi një skemë që lejonte anti-vakserët të paguanin në mënyrë që të merrnin lejen e tyre shëndetësore, por të mos merrnin vaksinën.

Italia ka goditur të pavaksinuarit kohët e fundit, me prova të vaksinimit ose një rikuperim të kohëve të fundit nga Covid-19 që kërkohet për të marrë pjesë në një mori aktivitetesh të kohës së lirë, si dhe shërbime të tilla si transporti publik.

Policia në Ankona, në bregun lindor, filmoi infermierin në punë në qendrën e madhe të vaksinave të qytetit dhe pretendon se ai hoqi përmbajtjen e gjilpërës përpara se të pretendonte se i injektoi krahun pacientit.

Më pas ai u pa duke vendosur një fashë në krahët e njerëzve në mënyrë që askush të mos dyshonte për ‘mashtrimin’.

Siç thuhet më tej, 45 personat që dyshohet se kanë marrë lejet janë nën hetim, kërkohet të paraqiten çdo ditë në polici dhe të pengohen të largohen nga qytetet e tyre, thuhet në një deklaratë të policisë.

Italia, ku shpërthimi shpërtheu për herë të parë në Evropë në shkurt 2020, ka vaksinuar 86% të popullsisë së saj mbi 12 vjeç dhe ka administruar përforcues për rreth 60% të atyre që kualifikohen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
mar[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë