Loading…

Arrestohet serbi i ISIS’it, planifikonte sulme në Gjermani

  • 07/02/2017 | 21:46

Arrestohet serbi i ISIS’it, planifikonte sulme në Gjermani

Adnan Shutkoviq, shtetas i Serbisë i cili i ka përgjakur duart si luftëtar i ISIS-it, është arrestuar në Turiq, ku nga atje kishte planifikuar të shkojë në Gjermani dhe atje të kryej sulm terrorist.


Shutkoviq është arrestuar në shoqëri të Zulhajrat Seadinit, terroristit të lindur në Maqedoni, me të cilin në Turqi kishte hyrë nga Siria, ku kanë luftuar në anën e Shtetit Islamik.

Sipas mediave serbe, ata të dy që një kohë të gjatë kanë fletarrest nga Interpoli.

Shutkoviq ka jetuar në Hamburg, derisa Seadini para shkuarjes në Siri kishte jetuar në Bremen.

Të dy terroristët planifikonin që me operacione estetike dhe transplantim të flokëve t’iu shmangnin policisë turke dhe asaj të vendeve të BE-së, shkruan “Bild”.

Shërbimet informative gjermane dyshojnë se Shutkoviq dhe Seadini kishin marrë direktiva nga udhëheqësit e ISIS-it që të kthehen në Evropë dhe atje, me siguri në Gjermani, të kryenin sulme terroriste.

Me rastin e arrestimit, Shutkoviq ju kishte thënë policëve turke se ai është Aleksandar Mitiq.

“Unë jam serb, jam Aleksandar Mitiq”, kishte thënë ai.

Po ashtu kishte thënë se në Turqi ka shkuar që “t’i mbjellë flokët dhe të duket me bukur”.

“E kam zgjedhur Turqinë, sepse ky tretman është shumë me lirë sesa në Hamburg”, ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë