Loading…

Arrihet marrëveshja për gjyqësorin

  • 30/11/2016 | 20:44

Arrihet marrëveshja për gjyqësorin

Delegacionet nga Prishtina dhe Beogradi, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, kanë arritur të mërkuren në Bruksel një marrëveshje për zbatimin e marrëveshjeve mbi gjyqësorin.

Shërbimi i veprimit të jashtëm Evropian do të marrë konfirmimin më datën 9 dhjetorë nga të dyja palët për kërkesat që kanë të bëjnë me integrimin e gjyqtarëve, prokurorëve dhe stafin administrativ në kuadër të sistemit gjyqësorë të Kosovës.

Me këtë rast, Bashkimi Evropian përgëzoi të dyja palët për marrëveshjen e arritur dhe u kërkoi atyre që të përshpejtojnë procesin në zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të tjera, duke vënë theks të veçantë tek bashkësia e komunave serbe dhe tek energjia.
Drejtori i zyrës për Kosovën, Marko Djuric, ka thënë se palët kanë arritur marrëveshjen e cila është e garantuar nga ana e institucioneve të Prishtinës dhe nga BE-ja.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë