Loading…

Arrihet rekordi: Gjësendet e Amy Winehouse shitem për dyfishin e asaj që pritej

  • 08/11/2021 | 13:15

Arrihet rekordi: Gjësendet e Amy Winehouse shitem për dyfishin e asaj që pritej

Në një mbledhim, janë shitur shumë gjësende të këngëtares që la gjurmë pas saj, Amy Winehouse, transmeton Gazeta Metro.


Fustani i veshur nga këngëtarja Amy Winehouse në koncertin e saj të fundit në qershor 2011 në Beograd u shit në ankand të shtunën dhe të dielën për më shumë se 243 mijë dollarë, 16 herë më shumë se vlerësimi fillestar i organizatorëve.

Këngëtarja britanike, e cila ndërroi jetë në moshën 27-vjeçare teksa po luftonte me varësinë e rëndë nga alkooli dhe droga, në atë koncert u tund nga një pjesë e publikut, ku erdhi e dehur. Turneu u anulua dhe Amy vdiq një muaj më vonë.

Atë mbrëmje ajo kishte veshur një fustan të shkurtër të gjelbër me motive lulesh dhe bambuje, vepër e stilistes Naomi Perry.

Shtëpia e ankandeve Julian Auctions priste të shesë veshjen për 15,000 deri në 20,000 dollarë.

Janë ofruar për shitje 800 artikuj – veshje, aksesorë të modës, instrumente muzikore, libra, tinguj… Organizatorët prisnin të mblidhnin gjithsej dy milionë dollarë, por në fund artikujt e ofruar u shitën për më shumë se katër milionë.

Mes tyre, përveç veshjeve të Amy-t, kishte edhe dorë shkrime të shkurta të këngëtares dhe gjëra të tjera që u bënë pjesë e imazhit të saj.

Çanta e kuqe prej lëkure në formë zemre, e nënshkruar nga shtëpia e modës Moschino, të cilën Winehouse e mbante në Brit Awards në 2007 kur fitoi Artistin më të Mirë Solo, u shit për 204,800 dollarë, 13 herë më shumë se sa vlerësohej, ndërsa fustani i artë i markës së modës Dolce & Gabbana, të cilën ajo e veshi në një nga shfaqjet, arriti një çmim prej 150,000 dollarësh, që është madje 30 herë më shumë se çmimi që shpresonin në shtëpinë e ankandit.

Jumpsuit “Temperley London” që ai veshi në një performancë si pjesë e festimit të 90-vjetorit të Nelson Mandelës u shit për më shumë se 121,000 dollarë. Para ankandit, ai vlerësohej 1000 dollarë.

Takat Christian Louboutin, të cilat i veshi në të njëjtin rast, shkuan për 38,400 dollarë ose 64 herë më të lartë se sa pritej fillimisht.

Dy palë këpucë rozë u shitën për 12,500 dhe 19,200 dollarë, respektivisht, dhe një tabelë metalike në rrugë ku lexohej “Sheshi Camden” në të cilën fansat shkruanin me dorë dedikimet e tyre pas vdekjes së Amy u shitën për 19,200 dollarë.

Të gjitha të ardhurat nga shtëpia e ankandit, organizuar nga Amy Winehouse’s Life and Career, iu dhuruan një fondacioni të themeluar nga prindërit e saj në kujtim të vajzës së saj të vdekur para kohe, dhe të ardhurat duhet të ndihmojnë në trajtimin e të rinjve të kapur në vorbullën e varësisë.

Winehouse vdiq në korrik të vitit 2011 nga helmimi me alkool pas një beteje të gjatë me varësinë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë