Loading…

Arrijnë makinat me jastëkë të jashtëm ajrorë |VIDEO

  • 08/06/2019 | 21:41

Arrijnë makinat me jastëkë të jashtëm ajrorë |VIDEO

Kompania ZF ka demonstruar se si funksionon jastëku i ri ajror i jashtëm, i cili mbron automobilin dhe udhëtarët në të në rast të goditjes brinjas, transmeton Gazeta Metro.


Kjo kompani ka punuar një dekadë të tërë në zhvillimin e sistemit të ri të jastëkëve ajrorë, të cilët i ka prezantuar në simpoziumin “Airbag 2018” në Majnhajm, në nëntor.

Tashmë kemi mundësi që për herë të parë të shohim demonstrimin e kësaj teknokogjie, e cila është mbajtur në poligonin Memingen në Gjermani.

Në ZF thonë se ndeshjet brinjas janë ndër aksidentet më të rrezikshme dhe marrin rreth 700 jetrë në vit vetëm në Gjermani, ndërsa jastëkët e rinj e pengojnë depërtimin e një automjeti në tjetrin rreth 30%./gazetametro.net

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë