Loading…

Arsyeja pse dha dorëheqje kryeministrja suedeze

  • 25/11/2021 | 09:59

Arsyeja pse dha dorëheqje kryeministrja suedeze

Ndonëse zuri faqet e para të mediave botërore si kryeministrja e parë femër në Suedi, disa orë më vonë Magdalena Andersson ka dhënë dorëheqjen nga kjo detyrë.


Vendimi erdhi menjëherë pasi parlamenti nuk kaloi buxhetin për vitin e ardhshëm dhe sepse një nga partitë e koalicionit vendosi të dalë nga qeverisja. Më pas, parlamenti miratoi buxhetin e hartuar nga opozita e cila përfshin dhe të djathtë ekstreme.

“I thashë kryetarit të Kuvendit se dua të jap dorëheqjen”, u shpreh Andersson, e cila gjithashtu shtoi se dëshiron të jetë sërish kryeministre, por e një qeverie me një parti.

“Ka një praktikë kushtetuese që thotë se një qeveri koalicionin duhet të dorëhiqet kur një nga partitë tërhiqet. Nuk dua të drejtoj një qeveri, legjitimiteti i të cilës vihet në pikëpyetje”, shtoi ajo.

Kryetari i parlamentit më pas njoftoi se do të bisedojë me drejtuesit e partive për të vendosur për hapin e radhës që do të ndiqet, pas situatës së krijuar./A2CNN

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë