Loading…

Arsyet pse duart dhe këmbët tuaja janë vazhdimisht të ftohta

  • 27/01/2022 | 10:41

Arsyet pse duart dhe këmbët tuaja janë vazhdimisht të ftohta

Ftohjet e gishtave të duarve dhe këmbëve janë mjaft të zakonshme, veçanërisht te femrat, dhe nuk duhet të tregojnë ndonjë gjë të rëndësishme.


Por mund të jetë edhe një shenjë e problemeve më serioze shëndetësore.

Ja se cilat mund të jenë disa nga problemet:

Diabeti

Përveç faktit që duart tuaja janë shpesh të ftohta, ndonjëherë ju ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në pëllëmbët dhe këmbët tuaja – këto mund të jenë shenjat e para të diabetit. Pasojat mund të prekin pamjen e gjakut, por edhe sistemin nervor.

Gjëndra tiroide

Ngadalësimi i punës së gjëndrës tiroide çon në një ngadalësim të metabolizmit dhe shpesh shoqërohet me pëllëmbët dhe këmbët e ftohta. Lodhja, ngurrimi, përgjumja e shpeshtë, ngadalësia e trupit dhe lëvizjeve dhe toleranca e dobët ndaj temperaturave të larta janë shenjat e këtij çrregullimi.

Anemia

Me gishtat e duarve dhe këmbëve të ftohta, shpesh lodheni, keni dhimbje koke dhe lodhje – në rast se ju ndodh kjo, është koha të kontrolloni numërimin e gjakut sepse mund të keni mungesë hekuri. Është përbërësi kryesor i hemoglobinës, një molekulë që çon oksigjenin në gjak dhe i jep atij një ngjyrë të kuqe. Prandaj, ekstremitetet e ftohta mund të jenë shenjë e anemisë ose anemisë.

Stresi

Stresi gjithashtu mund të jetë shkaku i duarve dhe këmbëve të ftohta. Rrit adrenalinën, e cila nga ana tjetër ngushton enët e gjakut dhe dobëson qarkullimin, kështu që duart dhe këmbët janë më të ftohta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë