Loading…

Arsyet pse zgjoheni të lodhur, dhomën përdoreni vetëm për seks dhe gjumë

  • 15/08/2022 | 21:39

Arsyet pse zgjoheni të lodhur, dhomën përdoreni vetëm për seks dhe gjumë

Ju flini për shtatë deri në tetë orë pothuajse çdo natë, vetëm për t’u ndjerë i shqetësuar gjatë mëngjesit apo edhe pjesën më të madhe të ditës. Si mund të ndiqni një rregull të artë të gjumit kaq të drejtë, por të ndiheni kaq gabim?


Lodhja

“Ka shumë kushte që shkaktojnë lodhje, por ato jo domosdoshmërisht i bëjnë njerëzit të ndihen sikur janë gati të bien në gjumë,” tha Jennifer Martin, një profesoreshë e mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë David Geffen në Universitetin e Kalifornisë.

Mënyrë jetese sedentare

Nëse jeni të ulur, trupi juaj mund të mësohet vetëm të shpenzojë nivele të ulëta energjie – kështu që mund të ndiheni më të lodhur se sa duhet kur përpiqeni të bëni aktivitetet bazë të përditshme, tha Martin.

Ankthi apo depresioni

Të kesh ankth ose depresion mund të jetë energjikisht takuese, tha Dasgupta. Këto kushte gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në kohën e nevojshme për të fjetur, si dhe nëse (dhe sa herë) zgjoheni gjatë natës, shtoi ai.

Gjumi i paqëndrueshëm

Ndonjëherë oraret tona ndryshojnë gjatë ditëve të javës kundrejt fundjavave, tha Barnes. Oraret gjithashtu mund të luhaten për njerëzit me punë me ndërrime.

Dehidratim

Më shumë se 50% e trupit tuaj është i përbërë nga uji, i cili nevojitet për funksione të shumta duke përfshirë tretjen e ushqimit, krijimin e hormoneve dhe neurotransmetuesve dhe shpërndarjen e oksigjenit në të gjithë trupin tuaj, sipas Klinikës Cleveland. Të qenit i dehidratuar është lidhur me uljen e vigjilencës dhe rritjen e përgjumjes dhe lodhjes.

Mjedisi ose rutina e keqe e gjumit

Të kesh higjienë të mirë të gjumit përfshin mbajtjen e dhomës së gjumit të errët, të qetë dhe të ftohtë gjatë natës — dhe përdorimin e saj vetëm për gjumë dhe seks.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë