Loading…

‘Arsyetimet e Kurtit se nuk mund të votohet për një shtet tjetër, kanë rënë kur ky tipi votoi në Shqipëri’

  • 14/01/2022 | 21:30

‘Arsyetimet e Kurtit se nuk mund të votohet për një shtet tjetër, kanë rënë kur ky tipi votoi në Shqipëri’

Opinionisti Mero Baze, ka komentuar refuizimin e kryeministrit Albin Kurti për mbajtjen e referendumit për ndryshime  kushtetuese në Serbi, shkruan Gazeta Metro.


Baze, përmes një postimi në Facebook tha se shtetet më të rëndësishme në botë, përfshirë edhe letra nga sekretari Anthony Blinken, kërkuan që serbët e Kosovës të lejohet të votojnë në referendumin që pritet të mbahet.

E sipas tij arsyetimi i Kurtit se ‘’ qytetarët që banojnë në një shtet tjetër nuk mund të votojnë për një shtet tjetër ka rënë ditën që ai ka votuar në zgjedhjet e Shqipërisë’’.

‘’ Arsyetimi i Albin Kurtit se qytetarët që banojnë në një shtet tjetër nuk mund të votojnë për një shtet tjetër ka rënë ditën që ky tipi në foto me detyrë kryeministër i Kosovës ka shkuar e ka votuar kundër qeverisë së Shqipërisë hapur dhe me deklarata politike. Askush nuk e ndali askush nuk u shqetësua nga deliri i tij. Të vetmëve që u ka bë nder janë serbët e Kosovës pasi kanë një argument përse duhet të votojnë në referendumin e Serbisë’’, shkroi Baze.

Kujtojmë se kryeministri Kurti ka thirrur seancë të jashtëzakonshme nesër, që pritet të filloj nga ora 14:00 ku në rend të parë do jetë diskutimi rreth kësaj çështje./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë