Loading…

Art me rërë (Foto)

  • 28/11/2016 | 17:37

Art me rërë (Foto)

Skulptura gjigante prej rëre mbushën bregdetin e Key West në Florida, si pjesë e edicionit të tretë të konkursit ndërkombëtar të artit me rërë.

Gjashtë prej artistëve më të mirë në këtë fushë, që vinin nga SHBA-të, Kanadaja dhe Singapori, përdorën rreth 7.000 kg rërë për të krijuar skulptura mbresëlënëse, që varionin nga portretizimi i një gruaje me zemër të thyer, tek ai i një treni e shumë pjesë të tjera moderne.

“Këta artistë janë fenomenale, duke e kthyer praktikën e ndërtimit të kështjellave të zakonshme prej rëre në një art modern, që mund të shfaqej në një galeri”, tha një prej organizatorëve.

Organizatorët deklaruan gjithashtu se artistët ishin të lirë të zgjidhnin subjektin e tyre. Konkursi u mbyll më 27 nëntor dhe fitues u shpallën Morgan Rudluff dhe Guy Oliver Deveu./gazetametro.net

art-me-rere

art-me-rere-3

Benjamin Probanza of Acapulco, Mexico, puts finishing touches on his sand sculpture "Yin-Yang," at the International Sand Art Competition Saturday, Nov. 29, 2014, in Key West, Fla. Six accomplished sand art experts are competing in the event that is part of Art! Key West!, an islandwide cultural celebration that ends Sunday, Nov. 30. All contestants created their sculptures out of sand and water only, without using electric tools, molds or glue. FOR EDITORIAL USE ONLY (Rob O'Neal/Florida Keys News Bureau/HO)

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë