Loading…
Arti s’po durohet në Prishtinë, muralet mbulohen me reklama
  • 07/02/2018 | 13:51

Arti s’po durohet në Prishtinë, muralet mbulohen me reklama

Gjithë kalimtarët e rrugës ‘Agim Ramadani’ dhe ata që vinin nga rruga e lagjes Velania, nuk do ta kenë pamjen e njëjtë sapo të futen në qendër të qytetit.


Murali që ishte simbol i pjesës së qytetit të quajtut ‘te Slovenia Sporti’, nuk do të ketë pamjen e njëjtë që nga kur aty u vendos një reklamë mbi një vepër arti, shkruan gazetametro.net.

Murali që ishte i madh sa vetë ndërtesa, ishte realizuar nga artisja Fitore Berisha, e i cili më pas u shndërrua në simbol të asaj pjese të Prishtinës.

Për mbulimin e saj ka reaguar edhe vetë artistja, e cila e ka quajtur të papranueshmë këtë gjest, por duke treguar po ashtu se kjo nuk është hera e parë.

‘Ky gjest është i papranueshëm. Kjo nuk është hera e parë që i shkatërrojnë muralet. Çfarë shoqërie që nuk e respekton artin. Pse me kriju art në atë qytet?’, ka thënë Berisha.

Sido që të jetë, reklama e Coca Cola’s vazhdon të qëndrojë mbi një vepër që ka marrë kohë dhe mund të bëhet. Fatin e njëjtë e kanë pasur edhe disa murale të tjera në Prishtinë, sidomos ai tek Fakulteti i Filologjisë dhe tek Fakulteti i Arteve./gazetametro.net


Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë