Loading…

As DiCaprio nuk do hidrocentrale në lumin Vjosa

  • 01/11/2019 | 08:43

As DiCaprio nuk do hidrocentrale në lumin Vjosa

Aktori i njohur i amerikan, Leonardo DiCaprio i është bashkuar fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga ndërtimi i hidrocentraleve, së bashku me artistë tjerë shqiptarë që janë organizuar për ta mbrojtur mjedisin. Ndoshta do të ishte mirë të pyesnin edhe ekonomistë e biologë për këtë çështje, transmeton Gazeta Metro.


DiCaprio, yll i Hollywood e fitues i çmimit oskar si aktori më i mirë është i njohur si sponsor i shumë organizatave për mbrojtjen e mjedisit natyror në mes të shumë mjediseve e kishte përmendur edhe lumin Vjosa në Shqipëri si mjedis që duhet mbrojtur e ruajtur. Mbrojtje kërkohet nga nisma e ndërtimit të hidrocentraleve përgjatë rrjedhës së lumit.

DiCaprio gjithashtu evidenton dëmet që këto ndërtime do t’i sjellin ekosistemit si dhe kontaminimin e ujit, sipas disa studimeve. Kjo nuk është mirë ndoshta pasi DiCaprio po e shkruan, por një tjetër metodë nuk e propozuan për zhvillim ekonomik.

“Lumi i Vjosës rrjedh nga shpatet e malit Pindu në Greqi dhe derdhet në brigjet e detit Adriatik. Qeveria Shqiptare ka planifikuar një projekt që Vjosa të prodhojë sa më shumë energji elektrike për një nga vendet më të varfëra të Europës duke patur qëllim ndërtimin e 8 HEC-eve përgjatë rrjedhës së saj. Gjatë një studimi vendosin në pikëpyetje rolin fuqizimit përmes ujit. Shumë kritikë thonë se përfitimet e HEC-eve janë të mbivlerësuara. Por ato bllokojnë rrjedhën natyrale të lumenjve dhe ndryshojnë përbërjen kimike të tyre” – shkruan DiCaprio, apo dikush nga stafi i tij.

 

View this post on Instagram

 

#Regram #RG @apnews: This is one of Europe’s last wild rivers. But for how long?⁠ ⁠ The Vjosa river runs through the forest-covered slopes of Greece’s Pindus mountains to Albania’s Adriatic coast.⁠ ⁠ Albania’s government has set in motion plans to dam the Vjosa to generate much-needed electricity for one of Europe’s poorest countries, with the intent to build eight dams along the main river.⁠ ⁠ It’s part of a world hydropower boom, mainly in Southeast Asia, South America, Africa and less developed parts of Europe. Some tout hydropower as a reliable, cheap and renewable energy source that helps curb dependence on planet-warming fossil fuels. But some recent studies question hydropower’s value in the fight against global warming. Critics say the benefits of hydropower are overstated — and outweighed by the harm dams can do.⁠ ⁠ Dams block the natural flow of water and sediment. They also can change the chemistry of the water and cause toxic algae to grow. Rivers are a crucial part of the global water cycle. They act as nature’s arteries, carrying energy and nutrients across vast landscapes, providing water for drinking, food production and industry.⁠ ⁠ For more, visit the AP news story.⁠ ⁠ #APVideo Felipe Dana @felipedana ⁠

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on


Shumë artistë të njohur shqiptar dhe personalitete në fushën e studimeve mbi mjedisin dhe lumenjtë janë bërë pjesë e një fushate për të ndërgjegjësuar komunitetet lokale dhe qeverinë për mbrojtjen e Vjosës.  Nga Tepelena, grupi i artistëve bëri thirrje për të mbrojtur një nga pasuritë e vyera të zonës, siç është Vjosa, një lumë deri tani pa ndërhyrje dëmtuese që ndikojnë në ekosistemin e tij.

Artistët kundërshtuan lëshimin e 8 licencave për shfrytëzimin e ujërave të Vjosës në funksion të hidrocentraleve. Nën sloganin “Mos ma prek Vjosën” një koncert me pjesëmarrjen e shumë artistëve shqiptarë në Tiranë, më 18 Tetor, finalizoi një fushatë të gjerë sensibilizuese për mbrojtjen e Vjosës dhe ekosistemit të saj natyror.

DiCaprio, yll i Hollywood e fitues i çmimit oskar si aktori më i mirë është i njohur si sponsor i shumë organizatave për mbrojtjen e mjedisit natyror në mes të shumë mjediseve e kishte përmendur edhe lumin Vjosa në Shqipëri si mjedis që duhet mbrojtur e ruajtur. Mbrojtje kërkohet nga nisma e ndërtimit të hidrocentraleve përgjatë rrjedhës së lumit.

DiCaprio gjithashtu evidenton dëmet që këto ndërtime do t’i sjellin ekosistemit si dhe kontaminimin e ujit, sipas disa studimeve. Kjo nuk është mirë ndoshta pasi DiCaprio po e shkruan, por një tjetër metodë nuk e propozuan për zhvillim ekonomik.

“Lumi i Vjosës rrjedh nga shpatet e malit Pindu në Greqi dhe derdhet në brigjet e detit Adriatik. Qeveria Shqiptare ka planifikuar një projekt që Vjosa të prodhojë sa më shumë energji elektrike për një nga vendet më të varfëra të Europës duke patur qëllim ndërtimin e 8 HEC-eve përgjatë rrjedhës së saj. Gjatë një studimi vendosin në pikëpyetje rolin fuqizimit përmes ujit. Shumë kritikë thonë se përfitimet e HEC-eve janë të mbivlerësuara. Por ato bllokojnë rrjedhën natyrale të lumenjve dhe ndryshojnë përbërjen kimike të tyre” – shkruan DiCaprio, apo dikush nga stafi i tij.

Shumë artistë të njohur shqiptar dhe personalitete në fushën e studimeve mbi mjedisin dhe lumenjtë janë bërë pjesë e një fushate për të ndërgjegjësuar komunitetet lokale dhe qeverinë për mbrojtjen e Vjosës.  Nga Tepelena, grupi i artistëve bëri thirrje për të mbrojtur një nga pasuritë e vyera të zonës, siç është Vjosa, një lumë deri tani pa ndërhyrje dëmtuese që ndikojnë në ekosistemin e tij.

Artistët kundërshtuan lëshimin e 8 licencave për shfrytëzimin e ujërave të Vjosës në funksion të hidrocentraleve. Nën sloganin “Mos ma prek Vjosën” një koncert me pjesëmarrjen e shumë artistëve shqiptarë në Tiranë, më 18 Tetor, finalizoi një fushatë të gjerë sensibilizuese për mbrojtjen e Vjosës dhe ekosistemit të saj natyror./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë