Loading…

Asadi parashikon fitore totale në Siri: Ky nuk është fundi i luftës, do arrijmë fitore herët a vonë

  • 18/02/2020 | 13:29

Asadi parashikon fitore totale në Siri: Ky nuk është fundi i luftës, do arrijmë fitore herët a vonë

Presidenti sirian Bashar Asad uroi forcat e tij të hënën për fitimet e fundit në veri-perëndim të Sirisë që çuan në trupat e tij konsolidimin e kontrollit mbi provincën Alepo, duke u zotuar të vazhdojë përpara me një fushatë ushtarake për të arritur fitoren e plotë “herët a vonë”, transmeton Gazeta Metro.


Asad, i cili rrallë paraqitet në publik, tha në një adresë televizive se qendra e njëhershme ekonomike e Alepo, kryeqyteti krahinor, “do të kthehet më i fortë sesa ishte më parë”.

”Ky nuk është fundi i luftës dhe nuk do të thotë fundi i skemave, as fundi i terrorizmit ose dorëzimi i armiqve”, tha Asad, i ulur prapa një tavolinë të zbrazët prej druri dhe i veshur me syze.

Adresa erdhi mes një përparimi të vazhdueshëm ushtarak në veri-perëndim të Sirisë që ka shkaktuar një katastrofë humanitare për të cilën paralajmëroi shefi humanitar i Sh.B.A. Mark Lowcock “ka arritur një nivel të tmerrshëm”. Në një deklaratë, ai tha që Kombet e Bashkuara besojnë se 900,000 njerëz janë zhvendosur që nga 1 dhjetori, shumica prej tyre gra dhe fëmijë.

Turqia, e cila mbështet opozitën, ka dërguar mijëra trupa dhe pajisje në enklavën e opozitës, në përpjekje për të bllokuar përparimin e qeverisë Siriane. Ankaraja gjithashtu ka kërkuar përfundimin e ofensivës së qeverisë Siriane.

Një delegacion turk ishte në Moskë të hënën për të diskutuar mbi krizën, dhe Ministria e Jashtme e Turqisë tha që delegacionet do të vazhdojnë të flasin të martën./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]metro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë