Loading…

Ashdown: Korrigjimi i kufijve çon në shkatërrimin e BeH-së

  • 31/08/2018 | 14:23

Ashdown: Korrigjimi i kufijve çon në shkatërrimin e BeH-së

“Mogherini është ajo e cila brenda BE-së e mbështet këtë ide [të krijimit të “xhepat monoetnikë”]”, thotë Paddy Ashdown, “ndërsa prej realizimit të saj me më së shumti kënaqësi do t’i fërkonte duart kryetari rus Vladimir Putin, dhe pastaj do ta zbatonte në Ukrainë”


“Rruga për korrigjimin e kufijve ndërmjet Serbisë e Kosovës është e shtruar me rreziqe dhe u jep vetëbesim e mbështetje atyre të cilët duan ta shkatërrojnë Bosnjë-Hercegovinën”, mendon Paddy Ashdown, njëri prej përfaqësuesve të lartë në BeH.

Ai me dy ish-të dërguar të tjerë evropianë, Carl Bildtin e Christian Schwarz-Schillingun, është nënshkrues i një letre të hapur drejtuar përfaqësueses së Bashkimit Evropian për politikë të jashtme e siguri Federica Mogherini, me rastin e propozimit të ndryshimit të kufijve ndërmjet Serbisë e Kosovës, transmeton gazetametro.net.

Ashdown në një intervistë për Evropën e Lirë (në gjuhën serbe) ka shprehur bindjen se zgjidhje për marrëdhëniet e Serbisë e Kosovës nuk mund të kërkohen në rrënimin e parimeve të BE-së mbi bashkësitë multietnike e jo, siç i quan, “xhepat monoetnikë”, të cilët janë krijuar në Ballkan.

“Mogherini është ajo e cila brenda BE-së e mbështet këtë ide”, thotë Ashdown, “ndërsa prej realizimit të saj me më së shumti kënaqësi do t’i fërkonte duart kryetari rus Vladimir Putin, dhe pastaj do ta zbatonte në Ukrainë”. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë