Loading…

Asociacioni duhet të negociohet nen për nen

  • 03/01/2017 | 23:22

Asociacioni duhet të negociohet nen për nen

Kosova duhet të ketë pozicion të qartë karshi Asociacionit të Komunave Serbe, dhe ky asociacion nuk guxon të ketë të përgjegjësi ekzekutive.


Kështu vlerëson drejtori ekzekutiv i Institutit për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri, duke rekomanduar që të përcaktohen parimet me shumë kujdes pas mendimit të kushtetueses, shkruan GazetaTribuna.

Sipas Tahirit, dokumenti për AKS nuk duhet të negociohet në tërësi, por “të dialogohet nen për nen”.

Në një intervistë në emisionin Kontakt në TribunaChannel ai është shprehur se problemet në Kosovë dhe Ballkan ende nuk kanë përfunduar.

“Në temat e mëdha duhet të dakordohemi që të ketë një konsensus kombëtar, e për temat e vogla le të fitojë kush është më i forti,” është shprehur Tahiri.

Ai beson në partneritetin me ShBA-të, ndryshe thotë se kemi rreziqe serioze.

Intervistën e plotë që mund ta ndiqni edhe në videon e mëposhtme, në të cilën ka folur edhe për qeverisjen lokale.

“Jepen me miliona euro për projekte në komuna pa ndonjë kriter të qartë,” vlerëson Tahiri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë