Loading…

Asociacioni rikthen Listën Serbe në Qeveri

  • 20/04/2018 | 08:08

Asociacioni rikthen Listën Serbe në Qeveri

Përfaqësues të serbëve në Kosovë dhe politikanë nga Beogradi kanë zbutur qëndrimin rreth ultimatumit për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, shkruan sot Koha Ditore.


Ata i kishin dhënë afat Prishtinës zyrtare që deri më 20 prill ta themelojnë këtë mekanizëm, duke kërcënuar me ndërmarrjen e veprimeve të njëanshme, nëse kjo nuk ndodh.

Por një ditë para skadimit të këtij afati, përfaqësues të Listës Serbe dhe Qeverisë së Serbisë kanë deklaruar se heqin dorë nga ultimatumi, qëndrim ky i shprehur pas një takimi në Zveçan.

Deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se subjekti që përfaqëson mbetet i hapur për bisedime dhe zgjidhje kur është në pyetje themelimi i Asociacionit/Bashkësisë…

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë