Loading…

Asteroidi që rrezikon seriozisht ekzistencën e Tokës, pritet të vijë më 11 janar

  • 02/01/2022 | 09:32

Asteroidi që rrezikon seriozisht ekzistencën e Tokës, pritet të vijë më 11 janar

Një asteroid më i madh se Big Ben do të godasë Tokën në janar të 2022-ës.


Shkëmbi hapësinor, i quajtur Asteroid 2013 YD48 nga NASA, është 104 metra i gjatë dhe do të kalojë pranë planetit tonë në një distancë prej 5 milionë kilometrash më 11 janar.

Ndonëse kjo mund të cilësohet si një distancë e madhe, NASA e klasifikon atë si një Objekt Pranë Tokës (NEO), i cili llogarit çdo asteroid ose kometë që afrohet më shumë se 1,3 njësi astronomike, raporton The Independent.

Sipas NASA-s, çdo asteroid 140 metra i gjerë ose më i madh mund të jetë shkatërrues nëse përplaset në Tokë.

Hera më e fundit që një asteroid goditi planetin ishte tetë vjet më parë në Rusi, por ai shpërtheu në atmosferë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë