Loading…

Aston Martin Valkyrie vjen për të rivalizuar me Ferrari

  • 06/05/2019 | 10:46

Aston Martin Valkyrie vjen për të rivalizuar me Ferrari

Kompania italiane duhet të ketë frikë nga ky rival, nervozë dhe të jetë e përgatitur

Janë duke u bërë prekjet e fundit ng Aston Martin, për ta lansuar hiper-makinë Valkyrie, që pretendon se e ka shpejtësinë më të madhe të një motori që nuk është turbocharger, transmeton Telegrafi.

Me 6.5 litra V12, mund të prodhojë 1,000 kuaj fuqi, derisa sitemi elektrik i huazuar nga Rimac ia siguron edhe 160 njësi tjera. Sikurse Formula 1 edhe Valkyrie, e ka sistemin KERS që mbledhë energji gjatë frenimi dhe e përdorë më vonë.

Së fundmi, është thënë se kompania është duke u përgatitur edhe për një Ultimate Valkyrie, që pritet të jetë legale për rrugë.

Me këtë mundësi, hiper-makina është e rrezikon shumë Ferrari FXX-K, që është I bazuar në makinën legale për rrugë LaFerrari. Në të njëjtën kohë, është kërcënim edhe për Mercedes AMG One dhe Formula 1.

Raportohet se Aston Martin i ka prodhuar vetëm dhjetë Valkyrie, që janë te pasanikë të panjoiohur për nga 3.5 milionë dollar.

Sa i përket Aston Martin Ultimate Valkyeri, mund të paguhen rreth pesë milionë dollar apo më shumë.

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë